
Ғабит Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы. «Ұлпан» романы
Орталығымызда 9 "б" сынып оқушыларымен қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Жумабекова Аида Еркінқызы "Ғабит Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы. «Ұлпан» романы" тақырыбынша ашық сабақ өткізді.
|
Бөлім: |
3 – бөлім Адам жанының құпиясы |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Жумабекова Аида Еркінқызы |
|||||
|
Күні: |
17.02.2024 |
|||||
|
Сынып: 9 «б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғабит Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы. «Ұлпан» романы |
|||||
|
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Автор стиліне сай шығармашылық жұмыс орындайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы
4 минут
Сабақтың ортасы
6 минут
10 минут
10 мин
6 минут
Сабақтың соңы 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Сынып оқушыларын төрт топқа бөлеміз.
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.
Қызығушылықты ояту. Тақтада қазақ әдебиетіндегі қыздар жайлы жазылған романдар көрсетіледі. “Караоке” әдісі арқылы Ақбота Керімбекованың “Мен қазақ қыздарына қайран қалам” әнін орындайды. Оқушыларға сұрақ қойылады. -Берілген романдардағы басты тақырып не? -Қазақ әйелінің образы қандай болған? -Жазушылардың бұл тақырыпта қалам тартуының сыры неде? Мағынаны тану: Интерактивті тақта арқылы Ғабит Мүсірепов туралы қысқаша видеролик көрсетіледі.
Жазушы жайлы қызықты деректерді мұғалім өзі түсіндіреді. Оқушыларға жазушы туралы трафареттер таратылады. «Ұлпан» романы жайлы қысқаша мәлімет айтады.
«Ұлпан» романына арналған комикс жанрында жасалынған кітапшамен таныстырады. Оқушыларға таратылып береді.
1-тапсырма: «Түймедақ» әдісі. Топтық жұмыс Оқушыларға Ғабит Мүсіреповтың шығармашылығы туралы таратпа материалдар беріледі. Осы мәліметтер бойынша оқушылар «Түймедақ» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.
2,4-топ: «Ұлпан» романында не туралы айтылған?
2-тапсырма:Жұптық жұмыс «Графикалық органайзер» әдісі. “Ұлпан”романы жайлы комикс кітапшаны пайдалану арқылы кестені толтырады. Мақсаты: Жана сөздермен танысу
Кері байланыс «QR КОД» әдісі Сабақ бойынша мына сұрақтарға жауап жазып қалдырады. Бүгінгі сабақтан не білдім? Сабақ тақырыбында неден қиналдым? Қандай тапсырмаларды орындадым?
|
Психологиялық ахуал Мұғалімшыларды киіз үйдің уықтары арқылы 4 топқа бөледі.
Оқушылар тақтадағы суреттерге қарай отырып, қызығушылықтарын арттыру мақсатында «Караоке» әдісі арқылы әннің сөзін бірге қайталайды, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар жаңа сабақты түсінгенін тексеру үшін түрткі сұрақтар қойылады.
Бағалау критерийлері:
Оқушылар берілген тапсырма бойынша жұптық жұмыс орындайды.
Бағалау критерийлері: -Жаңа сөздермен танысу; -жаңа сөздердің мағынасын ашу;
padlet.com платформасы арқылы бүгінгі сабақ бойынша кері байланыстарын береді.
|
Мұғалім бүгінгі сабақта қолданылатын бағалау парақтарын таныстырып өтеді.
Оқушыларды ауызша бағалау. Жарайсыңдар! Өте керемет орындадыңдар!
Жауап берген оқушыларды «Жебе» әдісі арқылы ұпайларын тақтаға шығарып отыру.
Дескриптор: Білім алушы -автордың басқада шығармаларын талдайды; -автор стилін анықтайды; -“Ұлпан”романы туралы жалпы мәліметтерді біледі.
1-топ 3-топты бағалайды 2-топ 4-топты бағалайды
Дескриптор: Білім алушы -жаңа сөздерді меңгереді, танысады; -жаңа сөздердің мағынасын ашады;
|
Киіз үйлер арқылы топқа бөлетін қағаздар таратылды
https://www.youtube.com/watch?v=JHsnTaJ3V5U
https://www.youtube.com/watch?v=_hRcgvJEScQ
https://www.youtube.com/watch?v=DjpXqtYnqno
«Жебе» әдісі арқылы оқушылардың тапсырманы орындауын бағалайды.
Таратпа маттериалдар, слайд «Жебе» әдісі арқылы белсенді оқушыларды бағалап отыру
https://padlet.com/aidazhumabekova1/padlet-sv3my6cmyh3q3ruj
|
||






1,3-топ: Ғабит Мүсіреповтың шығармаларындағы басты мәселе, идеясы қандай?







.png)